MERSİN AKDENİZ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yenilenen İlçemiz Halil Akgün İlkokulu/Ortaokulu’nun Açılışı Yapıldı!

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği ile Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) ortaklığıyla gerçekleştirilen, ‘Onarımı Bizden Okuması Sizden’ projesiyle Halil Akgün İlkokulu/Ortaokulu onarıldı.
Yenilenen İlçemiz Halil Akgün İlkokulu/Ortaokulu’nun Açılışı Yapıldı!

hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yenilenen Halil Akgün İlkokulu/Ortaokulu’nun Açılışı Yapıldı

 

 

 

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği ile Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) ortaklığıyla gerçekleştirilen, ‘Onarımı Bizden Okuması Sizden’ projesiyle İlçemiz Halil Akgün İlkokulu/Ortaokulu onarıldı.

 

Okul bahçesinde gerçekleştirilen törene, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Akfen Holding A.Ş. Yönetim Kurulu ve TİKAV Onursal Başkanı Hamdi Akın, TİKAV Yönetim Kurulu Başkanı Sultan Yılmaz, Akdeniz İlçe Kaymakamımız Sayın Raif ÖZENER, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan GÜL, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Adem ŞİMŞEK,  öğrenci ve veliler katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekçi, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın İdris Güllüce ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Faruk Çelik’in çektikleri telgraflar okundu.

 

TİKAV Yönetim Kurulu Başkanı Sultan Yılmaz, projeye katkısı olan herkese ayrı ayrı teşekkür etti.

 

Derslikleri, mutfak ve tuvaletleri ile çatısı yıkılarak yeniden inşa edilen ve mobilya malzemeleri ile eğitim materyalleri kazandırılan okul, törenle birlikte Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edilirken, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül, katkı koyan tüm kurumlara teşekkür etti.

 

Gül, Teşekkür konuşmasında, gelişmenin ilk ve en güçlü adımın eğitim olduğunu belirterek eğitimin de şehrimizin büyüyen nüfus ve gelişimine ayak uydurması gerektiğini anlattı.

 

Son yıllarda işletmelerin sosyal sorumluluk projelerine büyük oranda, ilgi gösterdiğini söyleyen Gül, TİKAV ve MIP bu değerli kurumlardan biri olarak, Güzel Mersinimize sundukları hizmetlerle yaşadığımız kente değer katmaya devam ediyorlar, dedi. Bir çok alanda ön sıralarda olan ve şehirlere örnek olarak gösterilen Mersin ilimiz yapılan bu katkılarla daha da ilerilere yürüyecektir diyen Gül, eğitimde en iyiyi yakalamanın kaygısı içinde her gün çalıştıklarını söyledi.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Gül, 2014-2015 eğitim-öğretim yılının huzur, sağlık ve barış için başarılı bir yıl olmasını dileyerek teşekkür konuşmasını bitirdi.

 

Vali Güzeloğlu: "Kalıcı Olmak Hayırlı Eserlerle Anılmaya Bağlıdır"

 

Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu törende bir konuşma yaptı.

 

Valimiz konuşmasında, pırıl pırıl altyapısı ile yarınlarımızın teminatı olan Helinler için okulun açılışında olmanın kendisini mutlu ettiğini belirterek, “Kalıcı olmak, hayırlı eserlerle anılmaya bağlıdır. Vakıf, bu anlayışın en köklü en anlamlı kurumudur. Kendilerinden sonra maddi hayatları bitse de anılmak; ecdadın bize bıraktığı en önemli mirastır. Umuyorum ki bu okul, TİKAV yönetiminin de hem dua almalarına hem gönül kazanmalarına katkı sağlayacak” açıklamasını yaptı.

 

Valimiz, “İnancımızın ve ahlakın en önemli değerleri arasında eğitim gelir. Hz Ali’nin “Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum” öğretisinden beri eğitim; en önde olmuştur. Bilmenin yolu okullardan geçmektedir. Bu okulumuz da Akdeniz’in, Mersinimizin ve geleceğimizin garantisi olan çocuklarımıza hem bilmeyi hem öğrenmeyi hem de hayatın akışında değer kazanmayı öğretecek. Bizim temel hedefimiz bu” ifadelerini kullandı.

 

5 yıllık görev süresi boyunca Mersin’de yetersiz görülen eğitim alanında önemli atılımların yaşandığını sözlerine ekleyen Valimiz, Mersin’in okul öncesi eğitimde Türkiye’de 1’inci sırada olduğunu, ortaöğretimde, Üniversite ve diğer sınavlarda başarılı iller arasında yer aldığını ve TÜBİTAK’a proje hazırlamada örnek bir il haline geldiğini hatırlatarak, “Tüm göstergelerde Mersin en iyi konumda ama yetmez. Bu iş için gönlünü veren herkese teşekkür ediyorum. Anne ve babalara da okulumuzu emanet ediyoruz. Lütfen okula sıklıkla gelip gidin, öğrencilerle ilgilenin. Bu okul için arsasını bağışlayan Halil Akgün amcamızı da rahmetle anıyor, hayırlı olmasını diliyorum" sözleriyle konuşmasını noktaladı.

 

Akın: “Eğitime Katkılarımız Devam Edecektir”

 

TİKAV Onursal Başkanı Hamdi Akın ise sosyal sorumluluk projelerine önem verdiklerini ve bu okulun Mersin’de gerçekleştirdikleri üçüncü proje olduğunu dile getirdi. Akın, “Sadece Mersin’de değil her yerde elimizden geldiğince proje yapmaya çalışıyoruz. Bunun için para lazım ama daha da önemlisi gönüllerin bir olması lazım. Türkiye´yi uluslararası rekabet seviyesine ulaştıracak güce ihtiyacımız var. Bunun yolu da eğitimden geçer. Mersin limanı ile çok önemli bir şehir. Okullarda yabancı eğitime önem verilmesi gerekiyor. Seneye de inşallah 4’üncü projemiz olur. Siz bize yeri gösterin biz yapalım. Katılımınız için herkese teşekkür ediyorum" dedi. TİKAV Yönetim Kurulu Başkanı Sultan Yılmaz da “Bu projelere ortak olmaktan gurur duyuyoruz. Projelerimize katkılarından dolayı ve teşrifleri için Valimize şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.

 

Daha sonra TİKAV Onursal Başkanı Hamdi Akın, proje ortağı MIP Operasyon Grup Müdürü Ahmet Vardar ile onarım işini üstlenen AGS Dekor İnşaat sahibine plaket verdi.

 

Plaket töreninin ardından okulun tabelası asıldı ve Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu törene katılan protokol üyeleri ile birlikte açılış kurdelesini keserek sınıfları gezdi.

 

Öğrencilerin Yeni Okul Sevinci

 

Öğrenciler ise "Okulumuz eskiden çok kötüydü. Şimdi ise yenilenmiş, çok güzel olmuş. Yerler fayans olmuş. Çok mutluyuz" diyerek duygularını dile getirdiler.

 

Bütün misafirlere yöresel sıkma börek ve ayran ikramı yapıldı.

İhsaniye Mahallesi 4931.Sokak No6/A Akdeniz / MERSİN - 324 336 14 45

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.